Milyen Glasgow Budapestről és Budapest Glasgowból. I. rész
Avagy Skócia és Magyarország hasonlóságai és különbözőségei.

 

Azt tapasztalom, hogy az ember a legtöbbet magáról utazások, külföldi tartózkodások és külföldiekkel való beszélgetések során tudhat meg. Megtanulja az ember, hogy minden viszonylagos, hogy kinek mi a megszokott az teljesen esetleges és épp úgy változó, mint, hogy van, aki a telet van, aki a nyarat szereti jobban.

Kiderül, hogy amit normálisnak tekintünk az másnak szokatlan, amit megszokottnak az máshol nem is ismert, de éppen ezért sokkal objektívebben tudjuk tekinteni magunkat, életkörülményeinket, hazánkat a világban.

Összességében szeretem megfigyelni, hol, mi, hogyan működik, és mit lehet tanulni tőlük, ami akár személyesen nekem, akár Magyarországnak vagy a magyaroknak hasznos lehetne. Azért azt érdemes látni, hogy sok olyan pozitív dolog van Magyarországon, ami máshol nincs, vagy nem úgy és ezt az ember akkor tudja igazán értékelni, ha máshol is huzamosabb időt töltenek el.

Volt szerencsém még az egyetem alatt Olaszországban tanulni és élni, illetve Angliában, Cambridgeben élni és dolgozni így ezekről és Skóciáról tudom, a legtöbbet, ahol időm nagy részét is töltöm jelenleg.

Szóval most egy kicsit a UK-t azon belül is Skóciát, különösképp Glasgow-t szeretném összehasonlítani teljesen szubjektíven, a teljesség igénye nélkül Magyarországgal és azon belül is főként Budapesttel.

Az első, ami feltűnt, mikor megérkeztem Glasgowban, hogy más a levegő, mint Budapesten, párásabb, kicsit sós és sült hal és krumpli illat lengi be a várost. Persze ezt egy két nap után már nem veszed észre, de mikor Budapestre visszaérkezem, mindig észreveszem, hogy Budapesten nagyobb a por és más a levegő.

Ha a kocsikat nézzük elég szembetűnő, hogy Skóciában, az autók átlagéletkora kb. tíz évvel fiatalabb, mint Magyarországon. Beszélgettem egy skót vállalkozóval is aki kb 15 éve volt Budapesten egy európai körtúra keretében a barátaival és tetszett neki Budapest, de az egyik, amire emlékezett az a régi sokszor nyugaton nem ismert autók voltak. Az autók nagyon nagy része német prémium márka és nem a 10-20 éves verziók, hanem a 1-5 évesek azok közül is rengeteg a tuningolt, egyáltalán nem az alapmodelleket veszik és ez igaz minden árkategóriára és márkára. Nem annyira meglepő mikor privát limuzinokba botlik az ember. Nagyon népszerűek a Range Roverek, Mini Cooper és imádják a Ford Fiesta ST-ket.

 

A közösségi közlekedés is más, itt a busztársaságok nem állami, hanem magán kézben vannak, Glasgowban például három nagyobb busztársaság van. Így ha valaki vesz egy bérletet az csak az egyikre érvényes. A havi buszbérlet az legnagyobb busztársasághoz amúgy 50 font körül alakul, ami olyan 19.000 Ft. árfolyamtól függően. A busz jegyet mobil alkalmazáson keresztül is meg lehet venni pár kattintással és azon be is lehet mutatni a vezető mellett elhelyezett QR kód leolvasóba vagy lehet venni jegyet a buszvezetőnél is. A buszoknál kivétel nélkül csak az első ajtón lehet felszállni de talán, lehet azt mondani, hogy nincs is több ajtós busz és csuklós buszt sem láttam még Skóciában így a menetidő eléggé megnő a lassú fel és leszállás miatt. Ezen kívül van egy metró vonal, illetve a vonatokat használják még hasonlóan, mint Budapesten a HÉV-et. Sajnos villamos nincsen Glasgowban már jó sok éve, illetve, troli busz vagy (Budai Várban) sikló sincs.

Edinburghban viszont található egy az az egy villamos vonal, ami kinézetre a kombinóra hasonlít.

Érdekes realizálni, hogy bár Budapest elég lerobbant, rengeteg régi szép ház rossz állapotban van, omladozó falakkal és leesett vakolattal mégis építészetileg nagyságrendekkel szebb és patinásabb, mint Glasgow, ami egy iparváros volt és ma is ennek nyomait őrzi. Ebből következik, hogy nincs igazi óvárosa, nincs sok régi épület, nincsen várja, az épületek a praktikusság és a strapabíróság jegyében épültek. A sok oldalról eső miatt nem vakolják a házakat inkább tégla vagy vörös kő borítja, melyeknek sokszor szürke vagy fekete a fala.

 img_20190816_201202.jpg

Edinburgh ezzel szemben sokkal patinásabb, több a régi díszes épület, van óvárosa és egy szép meglehetősen nagy vár magasodik a város fölé.

a_dsc_0573.jpg

Viszont Budapesthez képest sokkal több és szebb parkja van Glasgownak, amiket nagyon rendben tartanak és a brit kertrendezés csodákra képes. Persze ehhez hozzá járul a gyakori eső és a nem túl hideg és nem túl meleg időjárás. Sok szép üvegház és botanikus kert is található Glasgowban, amelyek jelentős része ingyen látogatható. Ezek mellett számos kisebb kúria, kastély és vár is található Skóciában amik igazán hangulatosak és sokuk látogatható is.

img_20190921_180800.jpg

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://balintkardos.blog.hu/api/trackback/id/tr5514514074

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Utazás, vállalkozás és életvitel

Egyesült Királyság & Magyarország szubjektíven

Friss topikok

Linkblog

süti beállítások módosítása