Vajon jó e az ha azért nem fokúszálunk minden erőnkkel egy pontra, egy feladatra, egy lehetőségre mert nem vagyunk rákényszerűlve és sok másik lehetőség is adódik?
Kifejtem ezt a gondolatot. Azt látom, hogy sokszor úgy lesz valaki sikeres, különösen mikor, teljesen magának kaparja ki a gesztenyét, tehát nem egy családi vállalkozást visz tovább vagy másoktól kap támogatást hanem mikor úgymond nulláról építkezik, hogy egy lehetősége van, nem jó sok dologban, nincsen számtalan jobbnál jobb munkaajánlata, nincs egy olyan szakmája ami jellemzően jól fizet (mint egy jogász, orvos) hanem a nehézség, a lehetlen helyzet kényszeríti rá úgymond az innovációra.
Mondhatni, közhely, hogy nehéz gazdasági helyzeben és nem a hatalmas fellendülésben születnek a nagy innovációk és talán ez nem csak nagyban de egy személyre vonatkoztatva is igaz.
Ahogy én látom és ez nyilvűn csak egy szűk ablak a világra, hogy két féle szituációból szoktak látványos eredmények születni.
Az első mikor valakinek a keze alatt van a tudás és a tőke, már a szülei is sikeres vállalkozók voltak és egyértelmű, hogy ő is sikeres lesz és nincs nagy kockázat az életében, már ha egész életében nem dolgozna akkor is remekül elélne de épp ezért mer kockáztatni mert megszokta, hogy minden sikerül és nincs nagy veszély körülötte amitől tartani kellene.
A második jellemző példa, arányait tekintve már persze sokkal kissebb százalékban jellemző, mikor valaki a szorult helyzetből nagy ötletekkel és nagyon nagy kitartással hoz létre valami kiemelkedőt.
De visszatérve az alapfelvetéshez, mi van akkor ha valaki az átlagnál talán tehetségesebb, több érzéke van 2-3-4 dologban és ezeket szívesen is csinálja. Én azt érzem ez az a helyzet mikor nehéz mindegyikben igazán sikert elérni, főként ha ez mondjuk nem 20 év vállalkozás után van amikor már mondjuk az embernek működik "magától" az első vállalkozása és van tőkéje, ideje, tapasztalata máson gondolkodni, kisérlezni és a fokuszát megosztani.
Kérdés ha az a feltételezés igaz, hogy egy dologra kell koncentrálni és arra tenni fel mindent, minten tudást, pénzt és odafigyelést, akkor miként tudjuk a többit visszafogni és "elfelejteni" de nem csak egy hétre vagy egy hónapra hanem évekre amig az elsődleges projekt igazán megerősödik?
Talán erre nincs is igazán válasz hiszen ez olyan döntés lehet, mint az, hogy valaki akar vagy nem akar vállalkozni, hogy felkel korán vagy nem. Ki tudja, de kíváncsi lennék azokra akik hasonló folyamaton mennek, mentek keresztül és esetleg sikerrel oldották meg ezt a helyzetet.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.